Skip to content

Londona – vējš, muzeji un multikulturālisms

Jebkurš tālāks brauciens sākas ar lidojumu, un protams šis brauciens nav izņēmums. Nieka 2 stundas virs mākoņiem un tālumā redzamiem desmitiem vēja ģeneratoru. Esmu piezemējies Lielbritānijā, Stanstedas lidostā. Viss notiek ļoti operatīvi un jau pēc brīža esmu autobusa pieturā, lai brauktu uz Londonu, ceļojuma galveno mērķi.

Visas ceļojuma biļetes ir pirktas tiešsaistē un savlaicīgi, tāpēc ar transporta izmantošanu nav nekādas aizķeršanās. Esmu ceļā uz Londonu, un kā jau parasti turpceļā vienmēr gribas skatīties pa logu un novērot visu jauno, jo parasti atpakaļceļā kaut kā sanāk visu ceļu nogulēt.

Ierodoties Londonā pirmie iespaidi noteikti ir multikulturālisms, netipiski spēcīgais vējš (Lielbritānijā šajās dienās plosījās pēdējo 30 gadu spēcīgākais vējš) un vietām netīrās ielas, ko papildina kaudzē sakrāmētie atkritumu maisi. Runājot par multikulturālismu Londonā, tad Londona neesot tā vieta, kas sniedz patieso priekšstatu par Lielbritāniju kopumā, drīzāk rodas maldīgs priekšstats, kādi ir briti. Tādu vēstījumu saņēmu no turpmākajās dienās izmantotās tūrisma kompānijas gides, un šo priekšstatu jau varēja novērot esot citā pilsētā.

Pirmais vakars Londonā tiek aizvadīts visai mierīgi, jo ne tikai svētki nogurdina, bet arī pārlidojumi. Pirmajā vakarā tiek baudīts ēdiens Chinatown rajonā un tiek nomēģināts Sakē dzēriens.

– Ar jaunā gada pieskaņu

Ēdiens kā ēdiens, jo netiek pasūtīts nekas īpašs, bet no Sakē otrās glāzītes gandrīz apvemjos, jo tas garšo pēc nefiltrēta mājas padzēriena ar 14 grādu apgriezieniem. Pārbaudījums izturēts un var nomēģināt vietējo alu, kas bija labs, bet es neteiktu, ka būtu baigā sajūsmā.

Var sākties nākamā diena, kas ir izteikta muzeju diena. Plānā apskatīt lielākos pilsētas muzejus, jāmin, ka lielākie muzeji ir bezmaksas, un vienīgās izmaksas ir sabiedriskais transports, ko ir diezgan ērti izmantot, lai gan pirmajā mēģinājumā aizbraucu nepareizajā virzienā, taču ātri vien to sapratu un tas tiek labots. Pārvietojoties pa pilsētu tiek apskatītas ievērojamākās vietas un pieminekļi, būtiski pieminēt, ka pamanīju diezgan daudz pieminekļus, kas veltīti Londonas lielajam ugunsgrēkam, un citiem ugunsgrēkiem, kas Londonu skāruši visai bieži.

– In honour and memory of thoes firefighters who gave theri lives in the defence of the nation 1939 – 1945

Pirmais muzejs, ko dodos apmeklēt ir Britu muzejs, kas kopumā ir ļoti liels muzejs un tā nesteidzīgam apmeklējumam vajadzētu veltīt kāds trīs vai pat četras stundas, es protams apskatīju vairāk tās lietas, kas interesē mani un iekļāvos divās stundās. Nedaudz vīlos vēstures liecību kolekcijā par seno Ēģipti, kas mani parasti uzrunā visvairāk, taču kopumā ir daudz skatāmu un izzinošu lietu, lai labāk saprastu, kā attīstījās cilvēki, un kā laika gaitā viss mainījies. Tālāk var apskatīt dažas bildes no muzeja.

– Centrālā ieeja Britu muzejā
– Viduslaiku šahs, ko bija jāprot spēlēt arī karavīriem, lai attīstītu savas domāšanas prasmes
– Runājot par ļaunajiem valdniekiem, prātā nāk galvas proporcionalitāte, proti, kur jāatrodas acīm un cik lielas smadzenes attiecīgi ir šādiem cilvēkiem
– Pēdu aizsargi izskatījās ļoti lieli, diez vai tie bija praktiski lietojami
– Viena no daudzajām mūmijām
– Pat budistu dievietēm bija savi ķermeņa standarti

Tālāk mans ceļš ved uz Dabas vēstures muzeju, bet pa ceļam tiek apskatītas klasiskākās vietas, kas tieši asociējas ar Londonu.

– Kā nu bez sarkanajām telefona būdiņām un lielā Bena

Bigbens jau labu laiku tiek restaurēts, un nav vēl apskatāms pilnā krāšņumā. Runājot par sarkanajām telefona būdiņām, tās redzamas visā pilsētā, bet vietām tās ir nedaudz apskādētas vai nolaistas.

– Ievērojama personība, kuram starpcitu bija darīšana ar latviešiem, ne tai skaistākajā veidā
– Gribēju pavizināties ar “Putna aci”, bet laikapstākļu dēļ šodien tas nestrādāja
– Vai tas ir karalis un karaliene, ja tiem nav statujas
– Mājsaimniecības kavalērijas muzeja (The Household Cavalry Museum) skats no Bekingemas pils parka puses

Pārvietojoties pa Londonu, agrāk vai vēlāk, būs jāierauga kāda no daudzajām pilīm. Jau vēsturiski šajā reģionā bijušas daudz pilis, kas sākotnēji būvētas no koka, mūsdienās tādi artefakti ir retums.

Pēc Londonas centra apskatītajiem objektiem seko nākamais muzejs (Dabas vēstures muzejs), kas manuprāt ir lieliski piemērots ģimenēm ar bērniem, pretstatā Britu muzejam, jo tas varētu ātri apnikt. Pasaules evolūcija ir apbrīnojama, sākot ar dinozauriem un beidzot ar cilvēka attīstību. Šajā muzejā var iegrimt ļoti senā vēstures posmā, kad pa šo zemi, kur pārvietojas cilvēks, agrāk pārvietojās milzīgi dinozauri. Daži kadri no šī muzeja.

– Centrālais muzeja eksponāts ienākot muzejā no “pagalma puses”
– Cilvēka evolūcija
– Muzejā var apskatīt ne tikai dinozaurus, lai gan tas ir tas, kas vislabāk paliek atmiņā. Muzejā, piemēram, var apskatīt visādus dabas radītos dārgakmeņus
– Noteikti iespaidīgākais muzeja eksponāts, kam veltīta milzīga telpa
– Viena no interpretācijām cik spalvaini bija dinozauri, šie tādi mazuļi vien ir
– Tuvākais ziloņu radinieks no ledus laikmeta, nieka 13 000 gadu atpakaļ

Dabas vēstures muzejs apskatīts un var doties tālāk, burtiski uz blakus esošo ēku, kas saucās Londonas zinātnes muzejs. Zinātnes muzejs sniedz ieskatu mūsdienu tehnoloģiskajā progresā. Brīžiem ir grūti aptvert, kā cilvēks līdz kaut kam tādam ir aizdomājies un vēl realizējis.

– “Soyuz” raķetes, kas tika sāktas ražot tālajā 1966. gadā, un tiek ražotas vēl šodien, bet kā saka Īlons Masks, raķetes ir labas, bet laiks iet laikam līdzi un izmantot kaut ko modernāku
– “Puffing Billy” ir pasaules vecākā tvaika lokomotīve. 1814. gads
– Viens no pirmajiem mājas datoriem “Apple I”. 1976. gads
– 6 cilvēka pamat emocijas: dusmas, bailes, riebums, prieks, bēdas un izbrīna

Dienas piedzīvojumi ir noslēgušies, un kājas jūtas piekusušas, taču vienu alu saldākam miegam jau var. It īpaši, ja dzīvesvietas pagraba stāvā ir bārs. Nākamā diena pienāk visai ātri, jo jāceļas jau ap pieciem, bet gulēt gāju ap 12. Starpcitu iepriekšējā naktī jau bija treniņš celties ap pieciem, jo tajā naktī ieslēdzās ugunsdzēsības trauksme, kas beigās izrādījās viltus trauksme. Tā nu nesteidzīgi tiek iesākta diena, lai visu dienu pavadītu tūrisma firmas izbraucienā uz trīs objektiem: Vindzoras pils (Windsor Castle), Stonhendža (Stonehenge) un romiešu vannas pilsētā Bāta (The Roman Baths). Pievienoju katras vietas oriģinālos nosaukumus un individuālās saites, kā apmeklēt šīs vietas, ja nu kādam vai kādai tās ieinteresē. Caur tūrisma firmu tas protam ir ērtāk, ja vēlas apskatīt pēc iespējas vairāk īsākā laika posmā. Manā biļetē nebija romiešu vannas, bet tās apskates laikā tika apskatīta pati pilsēta, kas jau vairāk atgādināja angļus un bija attālināta no Londonas multikulturālisma, šo arī pieminēja mūsu gide.

– Izmantoju šo segvārdu, lai nav liekas aizķeršanās ar sava vārda skaidrošanu

Ir sācies tūrisma izbrauciens, un būtiski pieminēt, ka mums trāpījusies ļoti jauka un pieredzējusi gide, kas pat savā stāstījumā minēja 30 gadus senus notikumus. Kā jau minēju pirmais apskates objekts bija Vindzoras pils, kur patlaban dzīvo karaliene Elizabete II.

– Skats no autobusa loga. Tālumā redzama Vindzoras pils
– Vieta, kur tūristi sāk savu pils apskates maršrutu

Attēlā, kas redzams augstāk, ar grūtībām var saskatīt karogu, kas pēc tā veida liecina, vai šobrīd pilī ir karaliene, vai viņa ir izbraukusi. Kad karalienes, nav pilī, tad mastā ir klasiskais Lielbritānijas karogs, šoreiz bija otrs, tātad tas nozīmē, ka karaliene ir pilī. Kā minēja gide, tad šīsdienas atklājums arī viņai bija jaunums, jo mastā bija uzvilkts “vētras” karogs, proti, samazināta izmēra karogs. Gide uz šo pili jau bijusi vairāk kā 6000 reizes, vēl neizpalika stāsts par ugunsgrēku, pirms nepilniem 30 gadiem, kad gidi varēja vadīt ekskursijas pils iekšpusē, pēc šī ugunsgrēka tūristiem pa pils teritoriju jāpārvietojas pašiem, kā arī pils iekšpusē nedrīkst fotografēt. Taču iekšpusē ir visai iespaidīgi skati.

– Pils iekšējā apsardze

Būtiski pieminēt, ka ieeja pilī ir līdzīga kā lidostā, pārbaude nav tik stingra, bet josta būs jāizvelk un kabatas jāiztukšo.

– Laukums, kur notiek pils sardzes maiņa. Maiņas laikā no pils netiek neviens izlaists. Var iesprūst uz 20 minūtēm

Pils apmeklējums beidzies, tālāk var doties uz Stonhendžu, kā stāstīja gide, tad Lielbritānijā ir daudz “hendžu”, jeb vietas, kas ir līdzīgas Stonhendžai, taču šī vieta iekļauta īpašā statusā dēļ tās pamatiedzīvotājiem, kuri šajā vietā dzīvojuši ilgstoši un attīstījušo šo vietu.

– Klasisks Stonhendžas skats, retais objekts, kas bildēs kaut kā izskatās labāk
– Piemērs, kā tika pārvietoti milzīgie akmeņi

Stonhendža ir tāda vieta, ko gribas apskatīties dzīvajā, bet diez vai to gribēsies darīt vēlreiz atkārtoti, vismaz tuvākajā laikā. Tālāk dienas tūrisma izbraucienā seko pēdējā apskates vieta, jeb pilsēta Bāta. Daudz un tālu nesanāca aiziet, bet kopumā skaista pilsēta.

– “Ūdenskritums” uz Avonas upes
– Karaliskais pusmēness (Royal Crescent)

Bāta ir populārs tūrisma objekts, ko katru gadu apmeklē vairāki miljoni tūristu. Tā nu ar šīs pilsētas apmeklējumu ir noslēdzies dienas tūrisma izbrauciens un var atgriezties Londonā, lai aizietu uz kādu vietēju bāru. Laika nav daudz, jo daudzi bāri slēdzas jau 12-os, pretstatā Latvijas nakts dzīvei, kad bieži vien 12 ir tikai sākums. Tā nu tiek nogaršots alus pēc bārmeņa izvēles un var doties uz naktsmītni.

Ir sākusies pēdējā Londonas apmeklējuma diena. Šīs dienas plāns nav liels. Diena sākas ar Haigeitas kapsētas (Highgate Cemetery) apmeklējumu, kas ir mājvieta vairākiem pasaulē pazīstamiem cilvēkiem. Kapsēta atrodas blakus Vaterlovas (Waterlow) parkam, drīzāk ir tā sastāvdaļa. Agrāk kapsētu varēja apmeklēt tikai ar tūrisma grupām, bet šobrīd tā ir atvērta individuāliem apmeklējumiem. Kapsētā redzamais bieži vien tiek izmantots filmās. Runājot par pazīstamiem cilvēkiem, tad pieminēšanas vērti ir Kārlis Markss (Karl Marx) (viens no lielākajiem pieminekļiem), Maikls Faradejs (Michael Faraday), Džordžs Maikls (George Michael) (īstajā vārdā Jorgs Kiriakoss Panajotu) u.c. Vārds Džordžs Maikls daudziem iespējams neko neizsaka, bet tikai retais nebūs dzirdējis dziesmu Wham! – Last Christmas.

– Tipiskas mājas Londonā. Šis ir tieši blakus Vaterlovas parkam

Pēc kapsētas apmeklējum ir palicis laiks, lai apskatītu vēl kādu muzeju, un rindā ir Imperiālais kara muzejs, kas atrodas Temzas upes otrā krastā. Muzejā pārsvarā apskatei pieejami objekti no pēdējiem pasaules karu laikiem, kā arī izglītojoši materiāli, kas ir raksturīgi tam laikam.

– Imperiālā kara muzeja centrālā ieeja

Pieminēšanas vērti objekti, kas atrodas Imperiālajā kara muzejā ir atombumbas un tanki, tik mazas lietas, kas spējušas nest tik lielu iznīcību un postu pasaulei.

Londonas apmeklējums tuvojas izskaņai. Atgriežoties dzīvesvietā pa ceļam tiek apskatīti vēl pēdējie objekti.

– Tūkstošgades tilts (Millennium Bridge), kas neilgi pēc uzbūvēšanas bija jāver ciet, lai veiktu tehniskus uzlabojumus. Gājēji ejot pāri tiltam to burtiski šūpināja
– Modernās mākslas muzejs, kura apmeklējums izpalika, tas atrodas Tūkstošgades tilta galā
– Un kā gan bez Tauera tilta (Tower Bridge)

Londonas apmeklējums ir beidzies un var atgriezties mājās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *